J.R.R. Tolkien

John Ronald Reuel Tolkien

9,6
2 860 ocen materiałów do scenariusza
powrót do forum osoby J.R.R. Tolkien
przemek981987

Zależy czy wolisz chronologicznie czy nie musi być. Jeśli nie, to dobrym początkiem może być Hobbit. Następnie jego kontynuacja, czyli Władca Pierścieni. A później Silmarillion, Niedokończone Opowieści (i opcjonalnie Dzieci Hurina). Te ostatnie 3 tytuły w większości opowiadają o dużo wcześniejszych wydarzeniach, sprzed Hobbita i WP.
To są te najważniejsze książki o Śródziemiu, ale rzecz jasna książek Tolkiena jest więcej, z tym że nie wszystkie przetłumaczone na polski.

Julia_20

Cześć, dzięki za odpowiedź, więc zacznę od Silmarillionu - Niedokończone opowieść - Dzieci Hurina - Hobbit - Władca pierscienia.

przemek981987

Tak byłoby chronologicznie, więc jak tam wolisz!

Julia_20

Mam wszystkie oprócz Dzieci Hurina. A Znasz może inne książki Tolkiena o Śródziemiu?

przemek981987

O Śródziemiu to właściwie chyba tylko Historia Śródziemia - składa się z 12 tomów, w większości nieprzetłumaczone na nasz język, niestety.
Są też Przygody Toma Bombadila, ale to już takie mniej ważne, w porównaniu z powyższymi tytułami.

Julia_20

Przygody Toma Bombadila to dokładnie kilka wierszy (z czego tylko dwa dotyczą Toma) i zostały ona dodane do "Opowieści z Zaginionego Królestwa". Czyli bardzo poboczne historie.

przemek981987

Polecałbym czytanie w kolejności, w jakiej zaproponowała Julia_20 :).

Powód takiego wyboru jest bardzo prosty, Hobbit i WP opisują zaledwie fragment (jednak niezwykle kluczowy) końca historii Śródziemia i znanej nam walki dobra ze złem. Stanowi pewną zamkniętą całość wydarzeń. Pojawia się tam jednak masa nawiązań do przeszłości, Dawnych Dni, Nieprzyjaciela etc. etc. i właśnie ta mglista zamierzchła historia (póki czytelnikowi nie znana) powoduje aurę tajemniczości, potęguje wagę wydarzeń i wpływa na ogólny odbiór Trylogii gdy czyta się ją po raz pierwszy.

Dlatego moja rada, najlepiej zacząć od końca historii Śródziemia, a później odkrywać ten świat w kolejnych pozycjach, dowolnie już dobranych :) Pozdrawiam.

darek_sith

Witam.
Przeczytałem Silmarillion, książka świetna, chociaż? czytając uważnie stwierdzam, że chcąc zapamiętać wszystkie nazwy, rody, miejsca itp. trzeba poświecić jej o wiele więcej czasu niżeli przeczytanie jej jednorazowo.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones